„Co vidíš?“ – „Kuře.“ – Tak vidíš.“
Také se vám při slově „jídelníček“ vybaví tato scéna z Pelíšků? S vtipem vystihuje můj ještě nedávný přístup k němu. Teprve nyní začínám objevovat, jakým pokladem pro rodinnou kuchyni může být. Dokáže vnést do domácího stravování pestrost, ušetřit mé nervy, čas i peníze. Jak?
Jednou týdně si vyhradím chvilku klidu, sednu si s tužkou v ruce k prázdnému papíru a naplánuji obědy a večeře nadcházejících sedmi dní. Vycházím přitom ze zásob skrytých v lednici, mrazáku a skříňkách a také z ročního období. Koutkem oka při plánování pokukuji po jídelníčku týdne končícího, aby se sobě příliš nepodobaly.
Neposledním kritériem výběru je náročnost jídel na přípravu a náš program v konkrétních dnechh. Máme-li volný večer a zásobu brambor, můžeme společně škrábat, strouhat a smažit bramboráky. Pokud se vracíme z práce či kroužků pozdě a unaveni, sáhnu spíše po receptu nenáročném, rychlém na přípravu, z jednoho hrnce či rovnou po jídle z mrazáku.
Konkrétněji by to nešlo?
V minulém týdnu byl náš jídelníček následující:
Pondělí: oběd – kyselá polévka; večeře – focaccia + fazole „all’uccelletto“
Úterý: oběd – kyselá polévka; večeře – čočkový dhal + rýže
Středa: oběd – čočková polévka; večeře – těstoviny s rajčatovou omáčkou a tuňákem
Čtvrtek: oběd – čočková polévka; večeře – bramboráky
Pátek: oběd – bramboračka; večeře – karí z červené řepy + rýže
Sobota: oběd – bramboračka; večeře – čočka na kyselo + brambory
Neděle: oběd – vývar se svítkem; večeře – sekaná + brambory
Ano, polévku vařím aktuálně (téměř) vždy na dva dny a je k obědu, hlavním jídlem dne je pro nás rodinná večeře. Polévka se nám s dětmi za dva dny nepřejí a máme obden volnější dopoledne, kdy po chvílích učení a her můžeme rovnou zasednout k obědu. U večeře se po celém dni konečně scházíme celá rodina a jsem ráda, když si můžeme společně pochutnat na vydatném jídle.
A kde jsou ty úspory?
Věnuji-li například v pátek čas přípravě jídelníčku a v sobotu nakoupení chybějících potraviny, nemusím poté každý den stát před ledničkou a vymýšlet, co z jejího obsahu dokáži vytvořit, ani jezdit co chvíli do obchodu.
Cíleným větším nákupem (ať již osobně či přes některý e-shop) si zajistím suroviny v množství dostačujícím pro plánovaná jídla a nevyhazuji posléze shnilé potraviny přihozené v prodejně do nákupního košíku „pro strýčka Příhodu“.
Nadto si porci uvařenou k večeři navíc může vzít manžel druhý den do práce k obědu.
Závěrem, či spíše začátkem
Plánování a sestavování jídelníčku se stále učím. Chybí mi v něm prozatím snídaně a svačiny. Ne vždy se mi jej také podaří dodržet – někdy dostane některý ze strávníků neodbytnou chuť na jídlo jiné než to, které je na pořadu dne, jindy se sní polévka již první den a nezbyde na den druhý. Jídelníček ale nemá být pro kuchařku svěrací kazajkou! V rámci možností v ten den zaimprovizuji – a v den následující se opět přidržím svých plánů.
V rubrice „Plánování“ naleznete postupně nejen naše jídelní plány, ale také tipy, jak jídla zkombinovat či jak si vaření usnadnit pomocí (polo)tovarů, které si můžete sami předpřipravit. Doufám, že budou pro vás inspirací i pomocí. Krásný den a dobrou chuť!
[…] lze přeložit jako nárazové vaření. Jednou za týden/měsíc/uherský rok si připravíte plán jídel na celé období dopředu, nakoupíte a uvaříte vše najednou, hotová jídla uskladníte […]