Když se naskytne příležitost inspirovat se k novému jídlu ze zbytků z předchozího dne, nehodlám ji promarnit. A britské bubble and squeak si o mou pozornost říkají také dalšími způsoby: jejich základ tvoří brambory (které milujeme na všechny možné myslitelné způsoby) a opečení na pánvi dokáže brambory vždy jen pozdvihnout a zvýraznit.
Britská kuchyně
Traduje se, že britská kuchyně není příliš chutná ani zdravá. Může a nemusí být. Mnohé předsudky pochází z období 2. světové války, kdy byla (nejen) Velká Británie sužována nedostatkem jídla a potraviny byly pouze na přídělové lístky.
Tradiční kuchyně Velké Británie je založena na mase – jehněčím, hovězím, vepřovém, kuřecím i rybím – bramborách a zelenině. Všeobecně nejznámějšími pokrmy pak jsou smažená ryba s hranolkami, pečené hovězí maso s yorkshirským pudinkem (vaječné pečivo), různé slané koláče skrývající pod vrstvou brambor či těsta směs masa se zeleninou a ze sladkých dezertů scones a trifle – ovocný piškotový dezert s vrstvou želé a šlehačkou.
Díky britským koloniím obohatili v průběhu staletí ostrovní kuchaři svůj repertoár o nejeden exotický chod. Popřípadě si ho upravili zcela ke svému obrazu, což je případ například proslulé kuřecí tikka masaly.
Současná britská kuchyně se vyvíjí a čerpá z celosvětového fondu kuchařské inspirace. Dokonce do té míry, že v roce 2021 nejeden respondent rozsáhlého průzkumu odpověděl, že nikdy neochutnal např. skotská vejce, černý pudink nebo právě bubble and squeak (a několik jich ani nevěřilo, že vůbec existují! ).
Bramborová omeleta z přebytků
Základem bubble and squeak jsou šťouchané brambory, do kterých se zamíchá najemno nakrájená zelenina a maso. To všechno bývaly zbytky od nedělního svátečního oběda, které hospodyňky v pondělí mistrně zpracovaly do chutné omelety. Ze zeleniny tradičně obsahovala růžičkovou kapustu, z masa kousky nedojedené pečeně a slaninu.
Až si budete „bubliny a pískání“, jak by se dal název přeložit, připravovat vy, využijte zbytky své oblíbené zeleniny a to, co zrovna najdete v ledničce a hrozí tomu blízká zkáza. Poprvé jsem použila bramborovou kaši, zbylé kousky pečeného vepřového a růžičky kapusty zapadlé na dno mrazáku. Výsledek byl výborný, díky kaši trochu patlavější. Podruhé ze šťouchaných brambor omeleta na pánvi opravdu pískala a držela lépe pohromadě. A s poslední hrstkou mražených zelených fazolek, dvěma menšími mrkvemi a plátky uzeného boku chutnala všem tak, že se ani zaprášit po ní nestihlo.
Varianta s růžičkovou kapustou (které po nakrájení na proužky byl asi hrnek) je tradičnější, leč jsem ji nestihla vyfotit, proto vám přináším recept s fazolkami. Jakou zeleniny použijete vy? Napište to mně i ostatním čtenářům do komentářů pod článek.
Bubble and squeak
Suroviny:
Na jednu bramborovou omeletu budete potřebovat
- 800 g šťouchaných brambor (ochucených, tj. osolených a omaštěných)
- 4 plátky slaniny
- 1 lžíci rostlinného oleje (dle prorostlosti slaniny)
- 2 stroužky česneku
- 1 středně velká mrkev (nebo 2 menší)
- větší hrst (mražených) zelených fazolek
- sůl
Postup:
- Slaninu nakrájejte na nudličky.
- Mrkev oškrábejte a nastrouhejte nahrubo.
- Fazolky zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut odstát, slijte a překrájejte na menší kousky.
- Česnek oloupejte a prolisujte.
- Všechnu zeleninu jemně osolte.
- V šiřší nepřilnavé pánvi s okrajem (tedy nikoliv palačinkové) rozehřejte lžíci oleje a opečte dokřupava slaninu.
- Přidejte ke slanině fazolky s mrkví a orestujte dozlatova.
- Vmíchejte do směsi česnek a počkejte, až se rozvoní.
- Obsah pánve přesuňte do mísy k šťouchaným bramborám. Co nejvíce oleje přitom ponechte na pánvi.
- Promíchejte brambory se zeleninou a vraťte na pánev, kde z nich pomocí vařečky vytvarujete pravidelnou, silnou placku.
- Opékejte z první strany, dokud zcela nezezlátne a mírně nezpevní.
- Sesuňte omeletu na velký talíř a otočte zpět na pánev. (Toto nejsou palačinky, které můžete otáčet vyhazováním do vzduchu. )
- Opečte i z druhé strany dozlatova.
- Krájejte a servírujte s čerstvou zeleninou a úsměvem.
Krásný den a dobrou chuť! 😎