Hranolky. Najde se někdo, kdo by je nemiloval? Na povrchu křupavé, uvnitř měkké, jemně solené, bramborové hranolky.
O původu hranolek
Kdo dal světu hranolky? O tuto zásluhu se pře Belgie s Francií. Podle belgických pramenů si první bramborové hranolky smažili belgičtí rybáři, když v zimě zamrzla řeka Meuse a nemohli rybařit. Aby utišili hladem kručící žaludky, namísto malých rybek naházeli do kotlíků s olejem kousky brambor.
Z Francie zas pochází příběh o zamilovaném kuchaři Marie-Antoine Carêmovi, který se z nešťastné lásky pokusil o sebevraždu. K té zvolil neobvyklý nástroj: naklíčené brambory, o nichž předpokládal, že budou stejně jedovaté jako nadzemní části rostlin. Aby mu lépe klouzaly do krku, oškrábal je, nakrájel na špalíčky a osmažil v oleji. Usnul s plným žaludkem, aby se ráno probudil živý a zdravý a při chuti udělat si nově vymyšlenou pochoutku znovu.
Belgické hranolky jsou dnes synonymem pro ty nejlepší z nejlepších. A francouzské smaženky, nebo-li „french fries“, jsou oficiálním názvem pro hranolky v angličtině. Tak si vyberte.
Belgická kuchyně
Stejně, jako je Belgie geograficky obklopená mořem, Francií, Nizozemím, Německem a Lucemburskem, je jimi ovlivněná i belgická kuchyně. Nejpoužívanějšími surovinami jsou ryby a plody moře, brambory, pórek, chřest, mléko a mléčné výrobky a maso. Proslulou se v kulinářském světě stala Belgie pro svou čokoládu, hranolky, pivo a vafle.
K tradičním pokrmům patří – vedle výše zmiňovaných hranolek a vaflí – smažené slávky, pečená čekanka, šťouchané brambory „stoemp“ s mrkví a pórkem podávané s masem či uzeninou, hustá (rybí nebo kuřecí) polévka waterzooi či „carbonade flamande“ – hovězí maso dušené v belgickém pivu.
Tradiční belgické hranolky
Co je na přípravě belgických hranolek tradičním způsobem tak zvláštního? Co jim dodává tu správnou křupavost? Tajemství tkví v oblanšírování a dvojím smažení.
Pokud máte doma fritovací hrnec a hrnec na vaření těstovin, máte vyhráno. Ale co my ostatní? My máme dvě možnosti: 1) smažit hranolky ve větším hrnci a lovit je podběrákem na knedlíky; 2) proces zjednodušit a připravit si pečenou variantu hranolek na plechu.
Jakou cestu zvolíte, je jen a jen na vás. Tady máte recept na obě možnosti:
Domácí hranolky
Suroviny:
- brambory
- sádlo nebo arašídový/rostlinný olej
- sůl
Tradiční postup:
- Brambory oškrábejte a nakrájejte na 1 cm silné hranolky.
- V hrnci přiveďte vodu k varu, vsypejte syrové hranolky a asi půl minuty blanšírujte.
- Vodu z hranolek slijte a nechte je oschnout.
- Rozehřejte olej ve fritéze na 120 °C a hranolky po částech předsmažte po dobu 3 – 5 minut.
- Zvyšte teplotu oleje na 180 °C a hranolky dosmažte dozlatova.
- Hotové hranolky nechte důkladně okapat, případně přebytečný olej odsajte ještě za pomoci papírových utěrek.
- Před podáváním osolte.
Domácí postup s pečením:
- Brambory oškrábejte a nakrájejte na silnější hranolky.
- V hrnci (ideálně s pokličkou pro slívání těstovin) přiveďte dostatečné množství vody k varu a osolte ji lžící hrubozrnné soli.
- Vsypejte syrové hranolky, přiklopte poklicí a počkejte, až voda začne opět vřít.
- Vodu z hranolek slijte a hranolky nechte oschnout.
- Začněte nahřívat troubu na 200 °C.
- Na plech s vyšším okrajem dejte 4 – 5 lžic sádla a vložte okamžitě do trouby.
- Až bude trouba nahřátá a sádlo rozpuštěné a horké, nasypte na plech hranolky a promíchejte se sádlem, aby je dokonale obalilo.
- Pečte se zapnutým horkovzduchem asi 30 – 35 minut dozlatova. Co chvíli (5 minut) hranolky prohrábněte obracečkou, aby se opekly rovnoměrně.
- Přebytečný tuk z hranolek nechte odsát v míse či na talíři vyloženém papírovými utěrkami.
- Podávejte jemně osolené a s úsměvem.
Krásný den a dobrou chuť! 😎