Myčka na nádobí je jedním z elektrických spotřebičů, který si doma hýčkáme, vědomi si náležitě jejích kouzelných ekologických vlastností: dokáže ušetřit náš čas i pitnou vodu. Stačí se jí pravidelně starat o stravu v podobě soli, leštidla a prášku na nádobí. A v tomto bodě dostávaly naše finance i Matka příroda řádně na frak.
Což o to, leštidlo jsme po čase nahradili octem a sůl je netoxickým přírodním minerálem. Ale co s práškem do myčky? Z kohoutku nám teče ultra tvrdá voda a mé opakované pokusy o nahrazení standardního prášku či tablet do myčky zas a znova selhávaly. Nedávno se už už zdálo, že domácí prášek bude fungovat, ale podmínkou (s nejistým výsledkem) bylo použití nejdelšího, téměř tříhodinového, programu s nejvyšší možnou teplotou a téměř dvojnásobným množstvím spotřebované vody. A tak jsme opět koupili prášek v nejbližší drogerii.
Pak mne však na cestě za ekologickým domácím práškem do myčky povzbudila sestřenka, která jde cestou non-toxic, a já jsem se rozhodla dát mu ještě jednu šanci. A ona vyšla! Podařilo se mi namíchat z běžně dostupných surovin fungující domácí prášek do myčky pro domácnosti s tvrdou vodou! Stačí nasypat prášek do příslušné nádržky až po okraj a zapnout hodinový program na 60°C.
Nebudu z něj dělat státní tajemství – zde je návod pro váš vlastní domácí prášek do myčky:
Prášek do myčky DIY
- 1 díl perkarbonátu sodného s aktivátorem
- 2 díly kuchyňské soli (bez obsahu protispékavých látek)
- 4 díly sody bicarbony
- 8 dílů kyseliny citrónové
Všechny suroviny odměřte (lžící, kelímkem či jinou libovolnou odměrkou přiměřené velikosti) a smíchejte dohromady.
Výsledný prášek do myčky vlastní výroby skladujte v širší uzavíratelné nádobě. (Při vniknutí vody má směs tendenci tvrdnout, ze šroubovací sklenice se širším hrdlem lze mycí prášek nabrat pomocí lžíce bez problémů i v tuhém stavu.)
Krásný den a nádobí lesk!
Skvělý návod. Dnes mi to ušetřilo spoustu času.
Děkuji